Létání

Ani já a ani Anička jsme ještě nikdy neletěli. Já osobně jsem se toho docela obával, ale ono na tom nic není, je to skoro jako jet autobusem. Celkově je létání docela nuda, akorát start je úžasný! Se mi strašně líbilo, když letadlo najelo na startovací runway, připravilo se ke startu a pak se obrovskou akcelerací rozjelo. Pak se nedělo už nic zajímavého. Pak se mi líbilo přistání, když jsme se dívali na Helsinki z výšky, ale super pocit ze startu to nepřekonalo.

             

Cestou do Helsinek jsme odlétali se zpoždění necelou hodinu, protože naše letadlo opravovali, dokonce jsme na to naše letadlo i viděli. Letěli jsme jiným letadlem, měli jsme letět Airbus A320-200 a místo toho jsme letěli Boeing 737-500. Bylo vidět, že tohle letadlo už něco pamatuje. Letěli jsme proti větru rychlostí 650 km/h v nadmořské výšce 11 km. Při návratu do Prahy jsme měli opět zpoždění, které bylo zapříčiněné zpožděným příletem z Prahy. Tentokrát jsme lěteli už správným letadlem (Airbus A320-200), které bylo výrazně luxusnější a letělo i rychleji, kolem 830 km/h.

Letěli jsme s ČSA a letenky jsme si koupili v Plzni ve Student Agency. Prodávala nám je kamarádka Terezka Zamazalová, které tímto chci udělat malou reklamu :-). Letenky, pojištění a vše okolo nám vyřídila s maximální ochotou k plné spokojenosti.

Helsinki MHD

Helsinki Metropolitan Area Council obstarává dopravu nejen v Helsinkách, ale také v Espoo, Kauniainen a Vantaa. Je možné jezdit řadou tramvají, velkým množství autobusů, jednou rozdvojenou linkou metra a lodí. Překvapilo mě, že tu nemají trolejbusy. Navíc je možné jezdit i vlakem, ale pouze regionálním. Na vlaky InterCity, InterCity 2 a Pendolino jizdenky na hromadnou dopravu neplatí.

Jízdenky jsme si kupovali buď u řidiče nebo v automatu (Lippuautomaatti), kde se dalo platit hotově, platební kartou a ještě také pomocí Helsinki card, kterou jsme neměli. Helsinki card se také kupují jízdenky i ve vozech. Jízdenka na 60 minut stoji v automatu 2 €, u řidiče 2,20 €. Celodenní turistická jízdenka stojí 6 € a platí 24 hodin od zakoupení. Cesta autobusem z letiště Vantaa do centra Helsinek na Rautatientori stala 3,80 €.

             

V Helsinkách mají turistickou tramvaj, která objíždí téměř celé město, a v informačním centru jsme dostali plánek se zastávkami, kde bylo napsáno, co je kde zajímavého k vidění.

Autobusy a tramvaje mají všechny zastávky na znamení. Do autobusu se nastupuje pouze předními dveřmi, chodí se kolem řidiče a ten kontroluje, jestli máte platnou jízdenku. U tramvají si otevíráte ručně dveře tlačítkem. Metro staví samo a dveře také otevírá všechny, loď ani žádné vstupní dveře neměla.

Vlaky

Vlaky mají naprosto super. S našima se nedají absolutně v žádném případě srovnávat. Trošku nadneseně řeknu, že ten jejich nejhorší vlak je lepší než náš nejlepší.

Celkem mají 4 druhy vlaků – regionální, InterCity, InterCity 2 a Pendolino. Regionální vlaky jezdí pouze po okolí velkých měst, nikam dál nejezdí, vypadá docela obyčejně, snad jediný vlak, který se dá srovnávat s našima. InterCity a InterCity 2 se liší pouze řazením vagonů, InterCity 2 má všechny vagony patrové. Pendolino snad nemusím představovat. Vyzkoušeli jsme všechny vlaky, jezdili jsme vždy druhou třídou a vždy špičková cesta.

             

Vlaky InterCity, InterCity 2 a Pendolino jsou velice luxusní, jsou vybaveny vysokými sedačkami, které jsou plynule polohovatelné, před vámi je sklápěcí stoleček a polohovatelná podpěrka pod nohy. Všechny vlaky jsou vybaveny klimatizací a jsou nízkopodlažní. V patrových vagonech je i výtah, který používá stevardka, která rozváží na vozíku nápoje jako v letadle. V jednopatrových vagonech je LED display, která zobrazuje následující zastávku, v patrových vagonech je LCD display. Příští zastávku ohlásí nápisem a namluveným hlášením ve finštině, švédštině a angličtině. Na LCD displeji pak ve vybraných stanicích ukazují i plánky nádraží a ukazují kudy přestupovat na autobus a podobně. Jízda vlakem je naprosto klidná a vůbec vám nepřijde, že jedete 160 km/h. Ve vlakách je čisto a ani na WC se neštítíte na něco sáhnout. V InterCity 2 je k dispozici rádio, stačí pouze zapojit běžná sluchátka do opěrky na ruku a můžete vybírat z pěti stanic na poslech. Naprosto běžné jsou zásuvky na 230 V pro zapojení notebooku nebo mobilního telefonu. V Pendolinu byla i WiFi na připojení na internet, v Pendolinu měl snad každý druhý pasažér před sebou na stolečku notebook.

Na druhou stranu musím říct, že vlaky mají poměrně drahé. My jsme si koupili InterRail One Country Pass na tři dny za 71 €, ale jinak není problém dát za dvou hodinovou cestu vlakem třeba 30 €. Oni si takovou cenu ovšem mohou dovolit, kvalita dopravy je velmi, velmi vysoká.

Autobusy

Asi nic zvláštního, snad je to, že na zastávkách nemají názvy zastávek a ani jízdní řády a stejně to vypadá, že si jezdí, jak chtějí. Autobusy taky nejsou levné, 11 km stálo asi 6 €, naštěstí nám dávali 50% slevy pro studenty a nechtěli videt průkazku, ISIC údajně neplatí, tak jsem ho radši neukazoval.