Eduroam

Mezi evropskými univerzitami by měl fungovat projekt Eduroam, kde se připojíte k univerzitní síti a k internetu pomocí uživatelského jména a hesla z domácí univerzity. Marně jsem se o připojení snažil v menze v Helsinkách, WiFi síť mi PDA našlo, ale připojit se mi na nastavení ze ZČU nepodařilo. Dostal jsem hlášku o chybném certifikátu, více jsem to dál nezkoušel.

Mobilní sítě

Snad celé Helsinki jsou pokryté 3G sítí, souostroví Suomenlinna překvapivě také. V parku Aulanko, uprostřed lesů, jsem na kopci také zachytil 3G signál, pod kopcem pouze HSDPA. V nejhorším případě jsem měl EDGE, GPRS jsem vůbec neviděl. Data jako taková jsem přenášet nezkoušel, za datové přenosy v zahraničí bych se nedoplatil, ale rychlost 3G sítě se výrazně projevila i při posílání MMS.

Alkohol

Alkohol je tu poměrně drahý a prodává se ve speciálních obchodech – Alko shopech, které zavírají poměrně brzy. Láhev obyčejného vína vyšla na 13 €. Pivo se dá koupit i v běžných obchodech, ale pokud má obchod otevřeno do noci, tak alkohol vám prodají jen do 21 hodin, pak máte smůlu.

Hlavně v Helsinkách jsme potkávali během dne opilce, snad v každou denní či noční dobu. V tramvaji pořád vyřvával jeden opilec, rozuměl jsem mu jediné finské slovo – perkele, co to znamená v překladu, si už najděte :-).